• Data: 2025-01-29 • Autor: Paulina Olejniczak-Suchodolska
Mam pytanie dotyczące ćwiczeń wojskowych, które w naszym kraju mają miejsce. Mam 27 lat, książeczkę wojskową oraz kategorię A, posiadam wyższe wykształcenie, nie mam dzieci. Leczę się psychiatrycznie na nerwicę, która paraliżuje mnie społecznie, oraz od dziecka na wyrośla chrzęstno-kostne, które mi się odnowiły i dostałem na nie orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu lekkim. Z wojskiem nie mam nic wspólnego oprócz wspomnianej kategorii i książeczki, ale wiem, że takimi ludźmi też się interesują. Co zrobić, gdybym dostał wezwanie na takie szkolenie, aby się z niego zwolnić? Czy wysyłać do jednostki odwołanie od szkolenia i jako powód podać stan zdrowia, potwierdzając go dokumentacją od psychiatry i ortopedy, a może wystarczy po prostu zwolnienie lekarskie? Czy lepiej byłoby złożyć wniosek o stawanie przed komisją lekarską i ponowne nadanie kategorii? Czy dostając takie wezwanie i wysyłając któryś z dokumentów mam spokój, czy i tak będę musiał się stawić w jakiejś jednostce?
Dopóki ma Pan kategorię wojskową A, dopóty może Pan spodziewać się powołania, bez względu na okoliczności zdrowotne, jakie Pan opisuje.
Dla organu wojskowego kluczowa jest kategoria wojskowa. Gdy stan zdrowia osoby się pogarsza, musi ona zawnioskować pisemnie do komisji wojskowej o powołanie ponownie komisji, załączyć dokumentację wskazującą na zmiany w stanie zdrowia i zawnioskować o zmianę kategorii. Zostanie powołana komisja, która ponownie Pana zbada i ustali, czy faktycznie zmienić kategorię na niższą. Przy czym z powołania do wojska w czasie nie tylko pokoju, ale i wojny zwolni tylko kategoria E. Ta zaś jest nadawana w najcięższych schorzeniach, ich lista jest wskazana w rozporządzeniu MON z dnia 7 czerwca 2022 r. w sprawie orzekania o zdolności do służby wojskowej i trybu postępowania wojskowych komisji lekarskich w tych sprawach. Kategoria D nie zwolni z powołania w czasie wojny.
Jeśli zatem dostanie Pan powołanie i kategorii nie zmieni, bo nadal będzie to kategoria A, nie ma szans, by odwołać się od obowiązku odbycia ćwiczeń wojskowych (można próbować przesunąć ich termin z jakiś wyjątkowo ważnych przyczyn, np. prowadzenie własnej firmy czy zaplanowany zabieg, ale nie można wyłączyć tego obowiązku, czy powołania w czasie mobilizacji lub wojny.
Wyjściem z sytuacji jest odbycie tzw. służby zastępczej. Służba zastępcza polega na:
1) wykonywaniu prac na rzecz ochrony środowiska, ochrony przeciwpożarowej, ochrony zdrowia, pomocy społecznej, opieki nad osobami z niepełnosprawnościami albo bezdomnymi oraz na rzecz administracji publicznej i wymiaru sprawiedliwości przez podlegających obowiązkowi służby wojskowej, którym przekonania religijne lub wyznawane zasady moralne nie pozwalają na pełnienie tej służby;
2) pełnieniu służby w formacjach uzbrojonych niewchodzących w skład Sił Zbrojnych, zwanych dalej „formacjami uzbrojonymi”.
Pełnienie służby zastępczej jest równoznaczne ze spełnianiem obowiązku zasadniczej służby wojskowej przez osoby podlegające jej odbyciu. Służbę zastępczą można pełnić wyłącznie w okresie trwania obowiązku pełnienia zasadniczej służby wojskowej. Regulują ją szczegółowo art. od 559 do 589 ustawy o obronie Ojczyzny. Osobie odbywającej służbę zastępczą przysługuje z tytułu pełnienia tej służby świadczenie pieniężne w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalonego na podstawie przepisów ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, obowiązującego w okresie pełnienia służby zastępczej w podmiocie.
Wszak ustawa o obronie Ojczyzny wskazuje w art. 2 pkt 36 lit. c, że ilekroć w ustawie jest mowa o uregulowaniu stosunku do służby wojskowej, rozumie się przez to odbycie służby zastępczej i przeniesienie do rezerwy osoby, która ją odbyła, a art. 4 ust. 2, że spełnianie obowiązku służby wojskowej może nastąpić również przez odbywanie służby zastępczej. Służba zastępcza trwa jednak aż 18 miesięcy lub 12 miesięcy, gdy jest odbywana w formacjach uzbrojonych.
Jak Pan widzi, najlepsza opcja to odbycie służby zastępczej, ale ta jest długa. Inna opcja to zmiana kategorii, jednak by mieć kategorię E czy choćby D (zwolnienie na czas pokoju, ale nie mobilizacji i wojny) trzeba wykazać naprawdę te najpoważniejsze schorzenia. Można też każdorazowo w razie powołania wnosić o odroczenie, ale tu nie ma pewności, czy organ na odroczenie zgodę wyrazi.
Problem zdrowotny jako powód zmiany kategorii wojskowej
Jan, 28-letni informatyk, od kilku lat zmaga się z przewlekłym bólem kręgosłupa oraz depresją. Choć otrzymał kategorię wojskową A podczas wcześniejszego badania, jego stan zdrowia znacząco się pogorszył. Po otrzymaniu wezwania na ćwiczenia wojskowe, Jan złożył wniosek o ponowną ocenę przez komisję wojskową, załączając aktualną dokumentację medyczną od ortopedy i psychiatry. Dzięki rzetelnym dowodom udało mu się uzyskać kategorię D, co zwolniło go z ćwiczeń w czasie pokoju.
Służba zastępcza jako rozwiązanie moralnych dylematów
Maria, 26-letnia studentka medycyny, była powołana do odbycia służby wojskowej, ale jej przekonania religijne uniemożliwiały udział w działaniach zbrojnych. Po konsultacji z prawnikiem złożyła wniosek o odbycie służby zastępczej. Zamiast szkolenia wojskowego, Maria podjęła pracę w lokalnym hospicjum, co pozwoliło jej nie tylko spełnić obowiązek, ale także zyskać cenne doświadczenie zawodowe.
Przesunięcie terminu ćwiczeń wojskowych z ważnego powodu
Adam, przedsiębiorca prowadzący małą firmę, otrzymał wezwanie na ćwiczenia wojskowe w okresie, gdy realizował kluczowy projekt dla ważnego klienta. Złożył wniosek o przesunięcie terminu, argumentując swoją prośbę koniecznością ukończenia projektu, który miał znaczenie dla lokalnej społeczności. Dzięki odpowiednio udokumentowanemu wnioskowi uzyskał zgodę na przesunięcie terminu ćwiczeń na późniejszy okres.
Zwolnienie się z ćwiczeń wojskowych z powodów zdrowotnych, moralnych czy zawodowych wymaga odpowiedniego udokumentowania sytuacji oraz znajomości przepisów. Kluczowe jest proaktywne działanie, takie jak wnioskowanie o zmianę kategorii wojskowej, odbycie służby zastępczej lub przesunięcie terminu powołania. Przy odpowiednim przygotowaniu można skutecznie dostosować obowiązki wojskowe do swojej indywidualnej sytuacji życiowej.
Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w przygotowaniu niezbędnych pism dotyczących zwolnienia z ćwiczeń wojskowych, zmiany kategorii wojskowej czy wniosków o służbę zastępczą. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny - Dz.U. 2022 poz. 655
2. Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 7 czerwca 2022 r. w sprawie orzekania o zdolności do służby wojskowej i trybu postępowania wojskowych komisji lekarskich w tych sprawach, Dz.U. 2022 poz. 1243
3. Ustawa z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, Dz.U. 2002 nr 200 poz. 1679
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika